Jak zgłosić potrzebę ustawienia znaku zakazu w Twojej okolicy?

Redakcja

22 sierpnia, 2024

Samodzielne postawienie znaku drogowego w przestrzeni drogowej nie jest legalne. Jeśli podejmiemy się takich działań, możemy narazić się na konsekwencje prawne i finansowe. Dodatkowo nieprzemyślane postawienie znaku drogowego może skutkować zaburzeniem bezpieczeństwa w ruchu lądowym. A zatem gdzie powinniśmy zgłosić konieczność postawienia znaku zakazu na drodze? Mamy poradnik, który może być pomocny!

Kto powinien się zająć postawieniem znaku zakazu na drodze?

W Polsce za legalne ustawienie znaków drogowych odpowiadają przede wszystkim zarządcy dróg. Podmioty odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia o postawienie znaku zakazu lub jakiegokolwiek innego oznaczenia na drodze dzielimy ze względu na typ zarządzanej drogi, a mianowicie:

  • droga krajowa – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • droga wojewódzka – zarząd województwa,
  • droga powiatowa – zarząd powiatu,
  • droga gminna – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Kiedy chcemy zgłosić konieczność postawienia znaku zakazu, powinniśmy skierować swoją prośbę do odpowiedniego zarządcy. Instytucja odpowiedzialna za ustawienie znaku może zamówić certyfikowany produkt na stronie sklepu ZnakiDrogowe24 pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu.

Gdzie i jak wysłać wniosek o ustawienie znaku zakazu?

Na początek ustalamy, kto odpowiada za stan drogi i prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych. Dopiero wtedy możemy przystąpić do działania i złożyć stosowny wniosek. Przykładowo: znaki zakazu na drogach ekspresowych i autostradach postawi GDDKiA, natomiast na drogach osiedlowych np. spółdzielnia mieszkaniowa.

Podczas przygotowywania wniosku o postawienie znaku drogowego, należy przygotować następujące informacje:

  • dane wnioskodawcy,
  • okoliczności ustawienia znaku,
  • lokalizacja,
  • powody, dla których sądzimy, że znak zakazu w danym miejscu jest niezbędny,
  • szczegółowy opis problemu.

Uzupełniony wniosek składamy online np. mailowo lub listownie na adres wybranego zarządcy. Możemy też wskazać, że certyfikowany i zgodny z technicznymi wymogami ustawowymi znak drogowy da się kupić online w sklepie ZnakiDrogowe24.pl.

Kiedy warto zgłosić wniosek o postawienie znaku zakazu na drodze?

Wniosek o postawienie lub wymianę znaku zakazu na drodze należy złożyć do zarządcy zawsze wtedy, kiedy naszym zdaniem zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego. Podmiot odpowiedzialny musi odpowiedzieć na przesłane zgłoszenie i ustosunkować się odnośnie do podjętych decyzji i działań.

Pamiętajmy, aby nigdy nie podejmować się ingerencji w publiczne znaki drogowe. Narażamy się w ten sposób na karę grzywny lub ograniczenia, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienia wolności.

Jeśli chcemy mieć pewność, że znak zakazu stanie w odpowiednim miejscu, skontaktujmy się z zarządcą. Zyskamy pewność, że postawiony znak będzie prawidłowo umiejscowiony i korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: