Szafarnia i szlak Fryderyka Chopina

Redakcja

31 grudnia, 2023

Szafarnia i szlak Fryderyka Chopina to miejsca, w których można zapoznać się bliżej z biografią naszego wybitnego kompozytora.

Kujawsko-Pomorski Szlak Fryderyka Chopina obejmuje aż 21 miejscowości, związanych w jakiś sposób z życiem Chopina. Istotne jest, że szlak nawiązuje także do dwóch bardzo ważnych kobiet w życiu kompozytora: jego matki Justyny z Krzyżanowskich, a także pierwszej miłości Fryderyka – Marii Wodzińskiej.

Połączono różne miejscowości i w ten sposób powstało 5 tras. Można je przebyć samochodem, rowerem lub nawet pieszo.

Warto zaznaczyć, że w jednej z miejscowości, w Kłóbce, znajduje się imponujący park krajobrazowy. Na trasie znajduje się też m.in. Toruń.

Większość miejscowości, które obecnie należą do Kujawsko-Pomorskiego Szlaku Fryderyka Chopina, kompozytor odwiedził podczas wakacyjnego pobytu u Dziewanowskich w Szafarni.

Ośrodek Chopinowski

W Szafarni odbyły się pierwsze wakacje Chopina poza Warszawą. Młody Chopin udał się do Ignacego i Dominika Dziewanowskich. Dla przyszłego wielkiego kompozytora była to doskonała okazja, by zapoznać się z tradycjami i obrzędami polskiej wsi. Co ciekawe, Fryderyk komponował tam już swoje pierwsze mazurki.

Niestety, drewnianego dworu, w którym przebywał Chopin, już nie ma. Obecnie znajduje się tam jednak murowany pałacyk. To tam właśnie ma swoją siedzibę Ośrodek Chopinowski. Jest w nim niewielkie muzeum, a także sala koncertowa. Budynek otoczony jest okazałym parkiem, w którym znajduje się kilka pomników przyrody.

Polecane: